Dna moczanowa
Dna moczanowa, nazywana też skazą moczanową i podagrą, to rodzaj ostrego zapalenia stawów charakteryzujący się powracającymi atakami. Atakom tym towarzyszy gorący, zaczerwieniony obrzęk — potwornie bolący, szczególnie przy dotyku, nawet najmniejszym. Przyczyną dny jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas ten krystalizuje się, a jego kryształki odkładają się w stawach, ścięgnach, a także otaczającej je tkance.
W ostatnich dekadach nastąpił wzrost przypadków zapadania na dnę, która obecnie dotyka ok. 1-2% populacji Zachodu na jakimś etapie życia. Uważa się, że za przyczynę tego wzrostu odpowiada większa liczba czynników ryzyka w populacji, takich jak zespół metaboliczny, większa przewidywana długość życia oraz zmiany w sposobie odżywiania się. W przeszłości dnę nazywano „chorobą królów” lub „chorobą ludzi bogatych”, gdyż zazwyczaj jest wynikiem nadmiernego pobłażania sobie. Obecnie jednak wcale nie trzeba być królem, żeby mieć dostęp do „delikatesów”, pić dużo alkoholu, jeść niezdrowo i przejadać się. Tryb życia większości ludzi jest silnie zakwaszający, co jest podstawową przyczyną tego typu schorzeń.
Długotrwałe podwyższenie poziomu kwasu moczowego (hiperurykemia) może wywoływać inne objawy, takie jak odkładanie się twardych, niebolesnych kryształków kwasu moczowego, czyli guzków dnawych. Duża liczba guzków prowadzić może z kolei do przewlekłego artretyzmu z powodu nadżerek kostnych. Przy podwyższonym poziomie kwasu moczowego dojść może również do wytrącenia się jego kryształków w nerkach, przez co tworzą się kamienie nerkowe, a następnie pojawia się nefropatia moczanowa.
Lecząc podagrę należy uderzyć w przyczyny — pomóc nerkom działać jak należy. W tym celu trzeba zmienić dietę, tak, by w 80% składała się z żywności alkalicznej, czyli głównie świeżych warzyw i owoców. Należy też podjąć konkretne działania w celu usunięcia z organizmu nagromadzonych kwasów. Jonizatory wody pomagają w odkwaszeniu organizmu ponieważ, woda, która jest przez nie produkowana neutralizuje kwaśne pH organizmu i usuwa wolne rodniki. Sprawdź sam jak jonizator wody zmieni Twoje życie na lepsze i zdrowsze!

« Kliknij aby zobaczyć jonizatory wody »

Sklep z jonizatorami wody