nadćiśnienieWysokie ciśnienie krwi, czyli nadciśnienie tętnicze, jest przewlekłą chorobą, która w wielu wypadkach przebiega bezobjawowo. Cierpi na nią jakieś 10 milionów Polaków. Jest nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wiele jej ofiar pozostaje nieświadomych swojej choroby. Jest tak groźna z kilku powodów. Np. powoduje niedobór tlenu w komórkach ciała, co na dłuższą metę prowadzi do uszkodzeń mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych i nerek.

Ciekawostka: Lekarze zauważyli, że jeśli bezpośrednio przed zmierzeniem ciśnienia weźmiemy kilka głębokich oddechów, wynik badania będzie niższy. Dzięki temu ćwiczeniu chwilowo podnosimy pH krwi dzięki pozbyciu się sporej ilości CO2 i przyjęciu większej ilości O2. Skoro przy użyciu tego prostego triku można chwilowo obniżyć ciśnienie, nasuwa się logiczny wniosek, że przyczyną nadciśnienia może być niedobór tlenu. Woda jonizowana to woda wyjątkowo bogata w tlen. Poza tym jest błyskawicznie wchłaniana przez organizm, dzięki czemu szybko dodaje energii.

Inną z wielu możliwych przyczyn nadciśnienia jest miażdżyca. Nazwa ta odnosi się do choroby polegającej na gromadzeniu się cholesterolu i innych lipidów w błonie wewnętrznej tętnic. Takie skrzepy tworzą toksyczne środowisko w tętnicach. Wokół tych ognisk zaczyna odkładać się wapń, co prowadzi do zwapnienia tętnic, zmniejszenia ich elastyczności, zawężenia ich światła, a nawet ich zamknięcia. Przypuszcza się, że komórki tworzące blaszki miażdżycowe pochodzą z lipoprotein osocza krwi uszkodzonych przez wolne rodniki*.

Woda alkaliczna nie tylko jest bogata w tlen, ale też pomaga neutralizować wolne rodniki. Wzbogacenie diety w wodę alkaliczną może odegrać ważną rolę w trosce o zdrowie.

*  3.7 Medycyna pisana na nowo / 3.7.4.2. Miażdżyca. W: Grzegorz Bartosz: Druga twarz tlenu. Wyd. 2.
Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, s. 250, seria: Środowisko. ISBN 978-83-01-13847-9.

Sklep z jonizatorami wody