Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz listę pytań często zadawanych na całym świecie przez ludzi, którzy już używają wody jonizowanej lub dopiero myślą o jej stosowaniu. Oprócz pytań oczywiście są również odpowiedzi — odpowiedzi udzielone przez wykwalifikowanych specjalistów, takich jak lekarze i producenci jonizatorów. Kliknij w interesujące Cię pytanie aby poznać odpowiedź!

Woda alkaliczna a zdrowie (24)

Czy to naprawdę działa? Skąd mogę mieć pewność?

W Europie jonizator jest jeszcze swego rodzaju nowością. Natomiast w Korei i Japonii te urządzenia są znane już od wielu lat i przeprowadzono wiele badań na temat skuteczności w leczeniu różnych chorób. Najlepiej niech wypowiedzą się eksperci. Ich opinie i badania można przeczytać na innych podstronach naszego blogu:
Opinie ekspertów
Prezentacja
Naukowcy i eksperci o zakwaszeniu organizmu
Ocena kliniczna skuteczności wody jonizowanej

Jak szybko zauważę efekty?

W zależności od organizmu i stanu zdrowia pacjenta czas reakcji na detoksykację może się różnić. Pierwsze zauważalne efekty powinny pojawić się od kilku dni do kilku tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Jaki jest poziom pH ludzkiego organizmu?

Ludzkie ciało funkcjonuje najlepiej, kiedy wartość pH wewnątrz ciała wynosi pomiędzy 7,35 a 7,45 (pH lekko alkaliczne), a pH skóry jest pomiędzy 4,5 a 5,8, czyli lekko kwaśne. Właśnie dlatego należy używać wody alkalicznej do picia, a wody kwaśnej do higieny zewnętrznej.

Jak mogę samodzielnie sprawdzić pH krwi?

Najdokładniej można to zrobić w miejscowej przychodni lekarskiej. Ale nie jest to zbyt wygodne, szczególnie jeśli chcemy regularnie sprawdzać zmianę pH na przestrzeni jakiegoś okresu. Prostszym sposobem jest sprawdzenie pH porannego moczu. Badanie moczu oddanego w ciągu dnia nie będzie miarodajne, ponieważ wpływ na jego kwasowość mają napoje i jedzenie. Kiedy robimy badanie moczu w laboratorium, zazwyczaj jesteśmy proszeni o dostarczenie pierwszej oddanej rano próbki. Podczas snu organizm reguluje się przez 6-9 godzin i osiąga pewien stopień równowagi homeostatycznej, więc wyniki badań pierwszego porannego moczu są dobrym wyznacznikiem ogólnego pH ciała.

Skąd mam wiedzieć, czy tracę równowagę kwasowo-zasadową?

Zakwaszeniu organizmu towarzyszy wiele symptomów. Niektóre z nich to wysypka, trądzik, podkrążone oczy, popękana skóra, łamliwe i rozwarstwiające się paznokcie, rozdwajające się końcówki włosów, nadwaga. Inne objawy to rozstrój żołądka, niestrawność, wewnętrzny niepokój, rozdrażnienie, irytacja, reakcje alergiczne, powracające infekcje, zmęczenie, a nawet depresja. Stosowanie diety alkalicznej zawierającej odpowiednie ilości świeżych produktów spożywczych o działaniu zasadowym oraz wody jonizowanej pomaga podnieść poziom pH. Znacząco poprawia to mechanizmy obronne organizmu, który odtąd jest w stanie zwalczać choroby i zachowywać dobrą kondycję.

Jakie jest najlepsze zalecane do picia pH alkalicznej wody jonizowanej?

Najlepiej przyswajana przez organizm jest woda o odczynie 8,5-9,5 pH. Jednak na samym początku lepiej jest wybierać wodę nieco słabszą (7,5-8,0 pH), żeby organizm nie przeżył szoku związanego z różnicą minerałów i pH po przestawieniu się z neutralnej wody kranowej lub kwaśnej wody z systemu odwróconej osmozy.

Czy woda alkaliczna nie neutralizuje kwasu żołądkowego?

Nie. Odczyn wody alkalicznej wynosi około 9 pH, a kwasów trawiennych około 2 pH. Oznacza to, że siła kwasu żołądkowego jest ponad 1000 razy wyższa niż wody alkalicznej. Aby zneutralizować cały kwas żołądkowy (który jest na bieżąco wydzielany w ilości ok. 3 litrów dziennie) trzeba by wypić jakieś 3000 litrów wody alkalicznej. A więc nie musisz się martwić, że przy normalnym korzystaniu z wody zneutralizujesz kwasy trawienne. Wodę jonizowaną należy raczej uważać za rodzaj zdrowej żywności zawierającej pożyteczne minerały, tak jak szpinak czy wodorosty (zobacz też następne pytanie).

Czy zaleca się picie tej wody podczas posiłków?

Nie. Dietetycy i inni specjaliści zalecają nie spożywać żadnych płynów podczas posiłków. Nie należy pić wody przez 30 minut przed posiłkiem i półtorej godziny po nim. Inaczej soki żołądkowe są rozcieńczone, a to spowalnia proces trawienia.

Czy woda alkaliczna nie wywołuje do zasadowicy?

Z uwagi na rozpuszczone minerały, woda jonizowana staje się alkaliczna. Nasz organizm ma układ buforujący, który stara się utrzymać równowagę pH organizmu bez względu na ilość spożytych kwasów i zasad (np. bufor fosforowy i bufor wodorowęglanowy). To znaczy, że ilekolwiek wody jonizowanej nie dostarczylibyśmy do organizmu, nie będzie on przesadnie zalkalizowany.

Natomiast nadmierne zakwaszenie płynów ustrojowych może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Na przykład zakwaszenie ciała poniżej wartości pH 6,8 wywołane nagromadzeniem kwaśnych minerałów, wywołuje cukrzycę i niewydolność nerek, co może prowadzić do śmierci.

Ile wody powinienem pić?

Niektórzy mówią, że należy pić 2l wody dziennie, inni wyliczają 30ml na każdy kilogram wagi ciała. Jednak z medycznego punktu widzenia, nie są to prawidłowe wskazania. Jednym z głównych zadań wody w organizmie jest wypłukanie odpadów z komórek ciała, więc prawidłowe ilości wody są różne dla każdej osoby i sytuacji. Np. po wysiłku fizycznym i po spożyciu alkoholu, aby pozbyć się szkodliwych substancji, należy wypić więcej wody.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest pić przynajmniej 2l wody dziennie i zwiększać tę ilość zależnie od okoliczności. Więcej wody powinny pić szczególnie osoby cierpiące na przewlekłe choroby, palące tytoń i często pijące alkohol, mające częsty kontakt z zanieczyszczeniami i jedzące niezdrowo.

Jaką wodę należy wykorzystywać do przygotowywania i popijania lekarstw?

Leków nie należy przyjmować z wodą alkaliczną. Mogą one wejść w reakcje z minerałami, a poza tym woda jonizowana jest bardzo szybko przyswajana przez organizm. Mogłoby to osłabić działanie środków medycznych. Do takich zastosowań należy używać wodę produkowaną w trybie „0” lub „woda czysta”. Nie jest ona poddawana elektrolizie, ale jest dokładnie oczyszczana.

Czy woda alkaliczna jest bezpieczna dla niemowląt?

Tak. Dzieci karmione mlekiem przyrządzonym na bazie wody jonizowanej lekko alkalicznej mają odchody koloru żółtozłotego i rzadko chorują. Badania przeprowadzone w Japonii dowiodły, że dzieci karmione mlekiem na bazie wody jonizowanej są niemal tak zdrowe, jak dzieci karmione mlekiem matki.

Czy woda alkaliczna jest odpowiednia dla kobiet w ciąży?

Jest wręcz zalecana. Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na minerały. Dotyczy to szczególnie zasadowych jonów mineralnych, gdyż organizm wykorzystuje je do neutralizacji kwaśnych produktów przemiany materii wydalanych przez płód. Picie wody jonizowanej pomaga uzupełnić te minerały. Ponadto znane są przypadki, gdy po wypiciu wody jonizowanej ustąpiły objawy porannych nudności często towarzyszących ciąży.

Czy woda alkaliczna jest odpowiednia dla seniorów?

Oczywiście. Starzenie się ma ścisły związek z utratą wody. Ciało noworodka składa się w 90% z wody, natomiast ciało człowieka w podeszłym wieku tylko w 60%. Mikroklastrowa woda jonizowana jest szybciej przyswajana, więc lepiej nawadnia organizm. Dostarcza też ważnych minerałów, wypłukuje toksyny, zapobiega chorobom i dodaje energii. Woda alkaliczna jest silnym antyoksydantem, czyli zapobiega utlenianiu, a więc starzeniu się komórek ciała.

Czy picie tej wody przez dłuższy czas jest bezpieczne dla człowieka?

Tak. W Japonii jonizatory wody zostały zakwalifikowane jako „domowe urządzenie medyczne”. Oznacza to, że należy je używać do celów prozdrowotnych, do zapobiegania chorobom i wspomagająco w leczeniu różnych schorzeń, a nie jako podstawowa metoda leczenia ciężkich chorób zamiast hospitalizacji. Osoby zdrowe regularnie pijące alkaliczną wodę jonizowaną zauważają wyraźny, korzystny wpływ na odporność organizmu.

Ponad 10 milionów Japończyków pije wodę alkaliczną od ponad 30 lat. Udowodniono, że picie jej przez długi czas jest całkowicie bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Czy dla jakiejś grupy ludzi woda jonizowana może być szkodliwa?

Mówiąc krótko: nie. Osoby o słabszym organizmie, np. seniorzy i małe dzieci, a także wszyscy początkujący użytkownicy jonizatora, powinny zacząć od małych ilości wody (np. 3 szklanki dziennie) o niskiej alkaliczności, a po jakimś czasie stopniowo zwiększać siłę elektrolizy.

Czy mogą ją pić również zwierzęta?

Zdecydowanie tak. Podobnie jak w wypadku ludzi, również zwierzęta odniosą pożytek z lepszego nawodnienia, właściwości przeciw utleniających i alkalicznego pH wody jonizowanej. Prawdopodobnie zauważysz, że starsze zwierzęta po wodzie alkalicznej mają więcej energii.

Czy picie wody alkalicznej ma jakieś skutki uboczne?

Przy prawidłowym stosowaniu wody nie występują skutki uboczne. U początkujących, szczególnie jeśli ustawią zbyt wysoką siłę elektrolizy, mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenie lub nadmierne pobudzenie, bóle mięśni, katar i wzdęcia, a stolec może być ciemniejszy i luźniejszy. Są to prawidłowe oznaki oczyszczania organizmu, ponieważ jest on poddawany działaniu mikroklastrowej wody, która głęboko przenika tkanki i usuwa nagromadzone toksyny i produkty przemiany materii. Objawy te znikają, kiedy organizm przyzwyczai się do wody jonizowanej. W zależności od dotychczasowego zatrucia organizmu okres ten wynosi od 2-3 dni do 2-3 tygodni.

Podobno woda jonizowana niszczy wolne rodniki. Czy to prawda?

Tak, to prawda. Wolne rodniki to niestabilne atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony. Wolne rodniki dążą do przekształcenia się w stabilną postać, „wykradając” elektrony z otoczenia i powodując utlenianie (np. korozja metalu, gnicie owoców). Alkaliczna woda jonizowana zawiera obfitość jonów wodorotlenowych (OH-), które oddają dodatkowe elektrony i neutralizują destrukcyjne działanie wolnych rodników na komórki ciała. Świeża woda jonizowana charakteryzuje się mocno ujemnym ORP (potencjałem utleniania), czyli jest potężnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem).

Czy mogę pić tę wodę kiedy jestem na diecie?

Zdecydowanie tak. Woda jonizowana wspomaga odchudzanie, ponieważ oczyszcza organizm i pobudza krążenie krwi. Ta woda:

—   nie powoduje zaburzeń w układzie pokarmowym bez względu na spożywaną ilość, ponieważ jest szybko przyswajana przez organizm

—   wspomaga krążenie i rozkład tłuszczu

—   chroni przed problemami zdrowotnymi związanymi z przejadaniem się

—   zapobiega zaparciom pojawiającym się podczas stosowania diety odchudzającej

—   usuwa produkty przemiany materii i nawadnia organizm, co zmniejsza zniekształcenia skóry powodowane nagłą utratą wagi

Tyję nawet kiedy piję samą wodę. Czy będzie tak z wodą alkaliczną?

Mikroklastrowa woda alkaliczna jest błyskawicznie przyswajana przez organizm, szybko dociera do wszystkich komórek i jest wydalana szybciej niż zwykła woda. Dlatego jest bardzo korzystna dla osób o zmniejszonym metabolizmie. Jeśli przybierasz na wadze przez samo picie wody, oznacza to, że twój system przemiany materii jest w fatalnej kondycji i twój organizm nie daje sobie rady z wydalaniem wypitej wody. Jeśli w początkowym okresie picia wody alkalicznej dalej pojawia się opuchlizna, pij częściej mniejsze ilości tej wody.

Kiedy napiję się wody jonizowanej, pojawiają się zaparcia — dlaczego?

Nagła zmiana zwykłej wody na wodę o dużej zawartości minerałów może objawiać się przejściowymi zaparciami. Do momentu ustąpienia objawów zaleca się picie wody produkowanej na najniższym poziomie wody alkalicznej.

Czy woda jonizowana pomaga wyleczyć się z zaparć?

Zaparcia mogą być wywołane przez rozmaite schorzenia, łącznie z nadciśnieniem i nowotworami. Powoduję je stres, brak błonnika w diecie, odchudzanie, odwodnienie, itp. Woda jonizowana wspomaga funkcje jelit i rozwój pożytecznych bakterii, przynosząc ulgę w zaparciach. Całkowite pozbycie się zaparć może być jednak trudne u osób, które żyją w ciągłym stresie i często jedzą mięso.

Aby zupełnie wyleczyć się z zaparć należy pić duże ilości wody alkalicznej (4-5 litrów dziennie), zmniejszyć stres i poprawić nawyki żywieniowe.

Dlaczego po wypiciu wody jonizowanej pojawia mi się wysypka?

Powodem wysypki są nagromadzone w organizmie toksyny, które pod wpływem mikroklastrowej wody alkalicznej rozpuszczają się i częściowo dostają się do skóry. Często ma to związek z otyłością lub przewlekłą chorobą. Rozpuszczone toksyny mogą wywoływać silne swędzenie, ale po jakimś czasie zostaną wydalone z moczem i objawy ustąpią. Do tego czasu zaleca się picie wody produkowanej na najniższym poziomie wody alkalicznej i spryskiwanie skóry kwaśną wodą jonizowaną.

Właściwości Wody Alkalicznej (14)

Co to jest pH wody?

Skala pH to parametr określający czy dana ciecz ma odczyn kwaśny, czy zasadowy (alkaliczny). Generalnie pH to ilość wolnych jonów wodorowych w danej cieczy. Jony wodoru biorą się z rozpadu cząsteczek wody (H2O). A więc im więcej wolnych jonów wodorowych, tym więcej wolnych jonów tlenu i tym większy potencjał utlenialności. Skala pH ma zakres od 0 do 14. pH równe 7 to odczyn neutralny. Wszystko poniżej 7 to odczyn kwaśny, a wszystko powyżej 7 — odczyn zasadowy (alkaliczny). Najlepsza do picia jest woda o pH 8,5 – 9,5, natomiast do zastosowań zewnętrznych, jako produkt urodowy, pH 4 – 6.

Co to jest ORP wody?

ORP (ang. Oxidation-Reduction Potential), czyli potencjał oksydacyjno-redukcyjny lub potencjał redoks, to inaczej wskaźnik zdolności utleniania. Utlenianie to jeden z podstawowych procesów ludzkiego ciała. Cząsteczka, która oddaje elektron, utlenia się i zyskuje ładunek elektryczny dodatni, natomiast cząsteczka, która przyjmuje elektron, redukuje się i staje naładowana ujemnie. Różnica ładunku elektrycznego to właśnie ORP. Jej jednostką są miliwolty (mV). Alkaliczna woda jonizowana ma ujemne ORP. Ujemne ORP neutralizuje utleniające właściwości wolnych rodników, chroniąc komórki ciała i DNA przed uszkodzeniem.

Woda kangen, woda mikroklastrowa, heksagonalna, woda żywa — skąd te nazwy?

Każde z tych określeń oznacza właśnie alkaliczną wodę jonizowaną. „Kangen” to znak handlowy japońskiego producenta jonizatorów, słowo to oznacza „powrót do źródła”, „powrót do korzeni”. Przymiotniki „heksagonalna” i „mikroklastrowa” nawiązują do struktury wody jonizowanej. Zwykła H2O skupia cząsteczki w klastry po 15-20 cząsteczek, podczas gdy woda jonizowana łączy się zwykle w klastry po 6, nadając jej strukturę sześciokątną, czyli heksagonalną. Mikroklastry dokładniej nawadniają organizm i precyzyjniej oczyszczają go z toksyn. Tę wodę nazywa się też „żywą”, w odróżnieniu od „wody martwej”, czyli jonizowanej wody kwaśnej, drugiego produktu elektrolizy. Woda żywa korzystnie działa na zdrowie, woda martwa jest silnym środkiem dezynfekującym.

Czy wodę alkaliczną można gotować?

Gotowanie wody alkalicznej osłabia jej właściwości przeciwutleniające i dezaktywuje niektóre minerały. Picie przegotowanej wody alkalicznej nie jest w żaden sposób szkodliwe, ale ze względu na przytoczone powyżej efekty lepiej jest nie gotować jej do innych celów niż przyrządzenie posiłku lub zaparzenie herbaty.

Czy woda z jonizatora smakuje inaczej?

Tak! Zanim trafi do komory elektrolitycznej w jonizatorze, woda przechodzi przez system filtracyjny usuwający przykry smak i zapach, które są nieodłącznie związane z chlorowaniem wody wodociągowej. Podczas elektrolizy woda jest rozbijana na mniejsze klastry (po 5-8 cząsteczek, a nie po 15-20 jak w wypadku zwykłej wody. Dlatego ma ona gładki, aksamitny smak. Woda alkaliczna smakuje wyśmienicie i podnosi walory smakowe kawy, herbaty czy soku.

Czy woda jonizowana nadaje się do parzenia herbaty (lub kawy, ziół itp.)?

Jak najbardziej! Woda alkaliczna potrafi wyciągnąć z herbaty więcej aktywnych składników, więc do zaparzania tego typu napojów powinno się używać mniejszą ilość suszu/ziaren (o ok. 1/2). Pamiętaj, że zimną wodą jonizowaną również można „zaparzyć” herbatę!

Czy nie można przyrządzić wody alkalicznej proszkiem zasadowym lub tabletkami?

Możesz, ale czy chodzi tylko o pH? Dodając specjalne substancje, można sprawić, by woda miała odczyn zasadowy. Ale nie jest to woda jonizowana. Profesjonalny jonizator najpierw filtruje z wody zanieczyszczenia, chlor i pestycydy, a następnie powoduje rozdział wody na kwaśną (z kwasowymi, szkodliwymi minerałami) i alkaliczną (z zasadowymi, dobrymi minerałami). To, co zostaje w wodzie kwaśnej, nie nadaje się do picia. Żadnym proszkiem czy tabletkami dodanymi do wody nie osiągniemy tego efektu. Woda jonizowana jest antyoksydantem dzięki temu, że nie ma w niej tego, co cały czas zostałoby w szklance  po dodaniu proszku.

Czy nie można przygotować wody alkalicznej przez dodanie sody oczyszczonej?

Soda jest substancją chemiczną — wodorowęglanem sodu. Rozpuszczona w wodzie na pewno nie jest najsmaczniejszym napojem, jaki możesz sobie wyobrazić. Pijąc taki roztwór wrzucasz do organizmu ogromną dawkę sodu, co może pomóc jednorazowo na żołądek, ale stosowane regularnie przyniesie bardzo przykre konsekwencje zdrowotne.

Jak długo woda jonizowana pozostaje zjonizowana?

Wodę jonizowaną najlepiej jest wypić bezpośrednio po wyprodukowaniu przez jonizator, gdyż od tego momentu stopniowo traci swoje właściwości. Jony hydroksylowe pozostają w niej przez 18-24 godzin, czyli przez taki czas jest antyoksydantem. Odczyn zasadowy utrzymuje się ok. tygodnia. Mikroklastrowa struktura jest zachowywana przez 1 do 2 miesięcy.

Jak przechowywać alkaliczną wodę jonizowaną?

Woda jonizowana jest oczyszczona z substancji antybakteryjnych, takich jak chlor, więc nie należy przechowywać jej zbyt długo. Najlepsze właściwości zachowuje kiedy jest wypita w ciągu jednej doby. Jeśli chcemy, żeby dłużej była świeża, należy wlać ją do czystej butelki lub innego hermetycznego pojemnika, szczelnie zamknąć i umieścić w lodówce. Wodę silnie alkaliczną (ok. 11,0 pH) należy trzymać w szczelnym pojemniku nieprzepuszczającym światła, gdyż traci ona swoje właściwości szczególnie szybko.

Czy woda jonizowana zawiera chlor?

Nie. Gdyby woda z kranu była bezpośrednio poddawana jonizacji, sam proces elektrolizy nie oczyściłby jej z chemikaliów. Ale większość jonizatorów jest wyposażona w zaawansowane systemy filtracyjne, które usuwają z wody chlor, fluor, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Co to za bąbelki pływają w mojej wodzie jonizowanej?

To wodór. Podczas elektrolizy wody (H2O) przy elektrodzie wody alkalicznej oddziela się gazowy wodór (H2), a przy elektrodzie wody kwaśnej gazowy tlen (O). Wodór to źródło niezwykłych korzyści zdrowotnych. Ale jest lżejszy od wody, ważne więc, by wypić ją zanim bąbelki ulecą, czyli w ciągu ok. 60 sekund po wyprodukowaniu. Wolne jony wodorowe pozostają w niej jeszcze przez długi czas, ale największe ich stężenie występuje bezpośrednio po procesie elektrolizy.

Coś pływa w wodzie z mojego jonizatora. Co to takiego?

Kiedy woda zasilająca zawiera dużo minerałów albo ciśnienie w sieci jest zbyt niskie, część wapnia nie jest rozpuszczana w wodzie, a tworzy widoczne cząstki w komorze elektrolitycznej (osady z rur są filtrowane przed elektrolizą). W tej sytuacji należy wyczyścić płyty elektrolityczne, żeby chronić je przed zużyciem. Należy też obniżyć siłę elektrolizy. Jeśli grudki lub płatki wapnia pojawiają się nawet przy najniższym stopniu produkcji wody alkalicznej, a używasz modelu z możliwością dodawania minerałów, przestań ich dosypywać i wtedy sprawdź parametry. Skontaktuj się z dystrybutorem/sprzedawcą, żeby dostosować parametry jonizatora do Twoich potrzeb. Nadmiar wapnia nie rozpuszcza się w żołądku, a jest wydalany z kałem, więc nie ma powodu do obaw.

Na dnie szklanki/butelki zostaje biały osad. Czy to normalne?

Tak. Biały osad mineralny w wodzie alkalicznej jest czymś normalnym. Można pozbyć się go przy użyciu kwaśnej wody jonizowanej lub octu.

Woda Kwaśna (5)

Do czego nadaje się woda kwaśna z jonizatora?

Kwaśnej wody jonizowanej nie wolno pić. Ma jednak godne uwagi właściwości dezynfekujące i pielęgnacyjne. Więcej o tych właściwościach możesz przeczytać klikając w ten link.

Czy kwaśna woda jonizowana nadaje się do użytku po przegotowaniu?

Woda kwaśna nie traci w znacznym stopniu swoich właściwości nawet po przegotowaniu, więc można ją podgrzewać, żeby np. użyć do kąpieli. Jednak jeśli to możliwe, lepiej jest stosować wodę bezpośrednio z jonizatora.

Dlaczego moja skóra zrobiła się szorstka po przemyciu jej kwaśną wodą?

Najpewniej powodem jest zbyt silny stopień elektrolizy. Woda kwaśna silnie ściąga pory skóry, co u niektórych osób powoduje jej wysuszenie i szorstkość, jeśli parametry produkcji wody są ustawione na zbyt niskie wartości pH.

Kwaśność „wody piękności” powinna być dostosowana do typu skóry. Osoby o tłustej cerze powinny używać wody bardziej kwaśnej, o niższym pH, natomiast osobom o cerze suchej zaleca się wybieranie wody jedynie lekko kwaśnej.

Co zrobić, jeśli przez przypadek wypiłem wodę kwaśną?

Jednorazowe napicie się wody kwaśnej nie powinno wywoływać negatywnych reakcji organizmu. Jednak nie należy tego robić przez dłuższy czas.

Jak należy przechowywać kwaśną wodę jonizowaną?

W przeciwieństwie do wody alkalicznej, woda kwaśna w odpowiednich warunkach może być przechowywana nawet rok. Odpowiednie warunki to takie, w których nie ma ona styczności z powietrzem lub światłem. Należy więc wlać do hermetycznego opakowania (np. butelki) i umieścić w ciemnym miejscu.

Jonizatory (11)

Jak działa jonizator?

Po przejściu przez system filtrów woda jest przekazywana do komory jonizatora, w której umieszczone są elektrody. W tym miejscu poddawana jest działaniu prądu elektrycznego o bardzo precyzyjnym, niskim napięciu, co powoduje, że rozpuszczone w niej minerały są przyciągane do elektrody dodatniej (anody) lub elektrody ujemnej (katody) w zależności od ich ładunku elektrycznego. Podczas tego procesu woda jest rozdzielana na kwaśną i alkaliczną.

Czy łatwo jest zainstalować jonizator?

Prawie każdy jonizator jest sprzedawany z instrukcją obsługi i wskazówkami jak w prosty sposób samodzielnie podłączyć go do instalacji wodnej w kuchni. Zazwyczaj opakowanie zawiera wszystkie potrzebne części. Jeśli jednak uważasz, że potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze sprzedawcą, który udzieli dodatkowych wyjaśnień lub wyśle montera.

Dlaczego do jonizatora trzeba podłączyć wodę z minerałami?

To właśnie na nich opiera się proces jonizacji. Podczas elektrolizy minerały zaczynają się dzielić i kierują się w stronę ujemnej lub dodatniej elektrody, w zależności od konduktywności i wartościowości każdego minerału. Technika „dzielenia” uwalnia z wody wszystkie korzystne minerały w wodzie alkalicznej oraz pozostałe minerały w wodzie kwaśnej. Dlatego jonizator nie może być zasilany wodą z systemu odwróconej osmozy bez mineralizacji.
Nawet niewielkie ilości minerałów w wodzie:
1) wspomagają tworzenie i utrzymanie heksagonalnej struktury wody (mikroklastrów)

2) odżywiają organizm osób, które z powodu kwasowej diety cierpią na niedobór minerałów

3) podnoszą ruchliwość cząsteczek wody

4) chronią przed różnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca.

Czym jest funkcja „turbo” w zaawansowanych modelach jonizatorów?

Najbardziej zaawansowane modele jonizatorów mają funkcję „turbo”. Jest to „dopalacz”, który po uruchomieniu przełącza jonizator na maksymalną wydajność. W tym trybie jednocześnie produkowana jest woda silnie alkaliczna (od 11,0 pH wzwyż) i woda silnie kwaśna (poniżej 3,0 pH). Woda o takich parametrach nie nadaje się do picia, ma natomiast szerokie zastosowanie techniczne, jak np. rozpuszczanie oleju, dezynfekcja powierzchni, usuwanie pestycydów z owoców i warzyw.

Czy powinienem czyścić wnętrze jonizatora?

Nie musisz się o to martwić. Jonizatory wody wyposażone są w zaawansowane systemy samoczyszczenia. Takie samoczyszczenie najczęściej polega na wielokrotnym odwróceniu biegunów płyt elektrolitycznych. Część minerałów jest przyciągana przez elektrodę ujemną (katodę), a inne przez elektrodę dodatnią (anodę). Podczas czyszczenia osadzone minerały odrywają się od płyt, które otrzymuję taki sam ładunek elektryczny co minerał, a więc odpychają się.

Czy te urządzenia hałasują?

Nie. Jeśli słyszysz jakiś niepokojący dźwięk, wyłącz urządzenie i skontaktuj się ze sprzedawcą. Niektóre modele mają zaprogramowane komunikaty dźwiękowe i alarmy, które jednak łatwo odróżnić od hałasu uszkodzonego sprzętu. W trakcie procesu elektrolizy jonizator nie wydaje z siebie żadnych odgłosów i jedyny dźwięk to szmer wody płynącej przez urządzenie.

Nagle lub stopniowo zmieniło się ciśnienie wody płynącej z jonizatora. Co robić?

Jest kilka możliwych przyczyn i rozwiązań. Najpierw należy: 1) Sprawdzić ciśnienie wody w kranie, 2) Sprawdzić czy wszystko jest szczelnie podłączone, a przewody wody nie są zagięte, 3) Odkręcić mocniej zawór przepuszczający wodę do urządzenia. Jeśli te czynności nie wskazały powodu, najprawdopodobniej zapchał się filtr. Remonty sieci wodociągowej i inne przyczyny mogą powodować okresową obecność dużej ilości zanieczyszczeń w wodzie kranowej i nagłe zapchanie filtrów. Zużyty filtr należy wymienić na nowy.

Czy zamiast wody miejskiej mogę używać wody studziennej?

O ile to możliwe, zaleca się podłączenie jonizatora do wody wodociągowej. Jeśli urządzenie ma być zasilane wodą studzienną, należy upewnić się, że jest ona czysta bakteriologicznie i zdatna do picia bez przegotowania. Warto zrobić testy wody i skontaktować się z dystrybutorem jonizatorów, żeby ustalić czy nie są potrzebne dodatkowe filtry usuwające nadmiar jakichś składników wody.

Dlaczego te urządzenia są takie drogie?

Jonizatory wody alkalicznej oferowane od drzwi do drzwi przez firmy sprzedaży bezpośredniej kosztują kilka razy więcej od takich samych, które można kupić w dobrych sklepach internetowych lub stacjonarnych. Nie każdy wie, ale płyty elektrolityczne są wykonane z tytanu i platyny, co jest konieczne aby woda jonizowana była bezpieczna i o najwyższej jakości. Te metale są droższe od złota. Wszystkie komponenty są wytwarzane z najwyższej jakości materiałów, aby urządzenie było sprawne przez wiele lat.

Czy zamiast wody mogę jonizować herbatę, sok lub inny napój?

Nie. Jonizator jest przeznaczony do elektrolizy wody i wszelkie próby jonizacji jakiegokolwiek innego płynu mogą skończyć się uszkodzeniem urządzenia.

Po jakim czasie powinienem wymienić wkład filtracyjny?

Każdy jonizator jest wyposażony w system filtracyjny, który chroni płyty elektrolityczne przed uszkodzeniem i poprawia jakość wody do picia. Czas wymiany wkładów zależy od modelu i ilości pobieranej wody. Filtry zazwyczaj są zaprojektowane na uzdatnienie ok 4000 litrów wody co w praktyce oznacza 6-12 miesięcy użytkowania.

Sklep z jonizatorami wody