rak jelita grubegoRak jelita grubego to pierwszy pod względem częstości występowania nowotwór u mężczyzn i kobiet w Europie. W Polsce zajmuje drugie miejsce wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe. Zachorowalność na raka jelita grubego na świecie szacuje się na 1,2 miliona przypadków, a liczbę zgonów z tego powodu na 600 tysięcy rocznie.

Kiedy z jelitami dzieje się coś złego, może odbić się to na innych, powiązanych organach. Dlatego wiele schorzeń może mieć swoje źródło w chorych jelitach. To znaczy, że można im zapobiec, dbając o zdrowie jelit.

Zadaniem jelit jest wydalanie niepotrzebnych substancji z organizmu. Przy zaburzeniach pracy jelit przez lata mogą w nich odkładać się najróżniejsze „śmieci”: resztki fekaliów, bakterie, grzyby, wirusy, pasożyty i martwe komórki. Skutkuje to toksemią w jelitach. Takie zatrucie organizmu prowadzi do najróżniejszych problemów zdrowotnych.

Po pierwsze, toksyny z jelita grubego trafiają z powrotem do krwiobiegu, wywołując poczucie zmęczenia i obciążenia. Po drugie, złogi niewydalonych odpadów upośledzają funkcje ściany jelit (przyswajanie składników mineralnych). Po trzecie, tworzące się zatory hamują ruchy perystaltyczne jelit, co prowadzi do zaparć i innych zaburzeń układu trawiennego.

Specjaliści do spraw żywienia zalecają żywność o dużej zawartości błonnika — przynajmniej pięć porcji świeżych owoców i warzyw dziennie. W dbaniu o zdrowe jelita bardzo pomocne jest też regularne wypłukiwanie toksyn i badania przesiewowe. Odpowiednia profilaktyka może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko rozwinięcia się nowotworów. Najważniejszym jej elementem jest picie odpowiednich ilości wody alkalicznej, która potrafi usuwać złogi jelitowe i kwaśne toksyny, a także neutralizować wolne rodniki.

Podobne posty

Sklep z jonizatorami wody